Nakon proslave dvogodišnjice u novembru, filmska laboratorija/ zvučna inicijativa Kino Pleme – Live Soundtrack vraća se sa još jednim uzbudljivim audiovizuelnim ciklusom – Zimski solsticij.
21. decembra je najkraći dan u godini tj zimska kratkodnevnica, pa bi ovaj zimski mrak voleli simbolično da proslavimo sa vama uz četira kratka filma u kojima se prepliću mračnjikava imaginacija i magijska inspiracija, filmsko veštičarenje začaranih prostora i vizije koje stižu naizmenično iz budućnosti i prošlosti, nalik u Dikensovoj “Božićnoj priči”.
Na atmosferična sonična putovanja kroz ove filmske rituale vode vas muzičari sa naše ambijentalne scene, sa intimnim zvukovima koje će preneti iz njihove “spavaće sobe” u akustični prostor nove beogradske galerije Pro3or.
Nastupaju:
1. Manja Ristić & Marko Paunović
Manja Ristić, violinistkinja i multimedijalni umetnik, aktivan je improv performer i istraživač ekperiemntalnih zvučnih umetnosti. Sa sastavom ERUPTION, kao i kroz brojne saradnje sa kompozitorima, vizuelnim i konceptualnim umetnicima, pozorišnim i filmskim rediteljima nastupa širom sveta. Osnivala je Udruženje multimedijalnih umetnika AUROPOLIS, i urednica je ArtSync web radija. Trenutno razvija vlastiti sistem grafičkih notacija namenjen kompozitorima i izvodačima nove muzike.
Marko Paunovic, ambijentalni umetnik, bavi se sintezom elektro-akustike i ambijenta. Njegove kompozicije istražuju zvučni potencijal melanholične atmosfere (autističnih pejzaža) u okvirima ambijentalnog minimalizma i drona. Markova produkcija vidljiva je u radu dua Andagainandagain, kao i solo projekta Pièces froides.
Njegovi poetsko–teorijski tekstovi predstavljaju primer konceptualne i jezičke (l=a=n=g=u=a=g=e) poezije, a ujedno su i polazišta za nastanak kompozicija.
Duo Ristic / Paunovic saradjuje od 2014. godine i traga za sintezom instrumentalnog soničnog ambijenta u elektro-akustici. U svaki performans uvodi nov biopoliticki element koji se osvrće na neku od sfera konceptualnog nasleda zvucnog stratuma avangarde 20. veka.
https://manjaristic.bandcamp.com/album/gleam-archives
________________________________________________
Sviraju muziku za film:
Maya Deren – Veštičina kolevka (1943, USA, 11′)
Nezavršeni film američke avangardne filmmejkerke Maje Deren eksploatiše česte teme u njenim filmovima – ritual, magiju i izmenjena stanja svesti, a film sve to prikazuje kroz okultnu simboliku paukove mreže u koju se upleo i čuveni umetnik i dada provokator Marsel Dišan.
__________________________________________________
2. Cyan
Cyan je muzički pseudonim Igora Maršićevića, gitariste i bedroom producenta iz Beograda. Pretežno ambijentalnog karaktera, njegova muzika može se opisati kao spoj različitih principa, digitalnog i improvizovanog, kao i spoja više različitih žanrova,što se ocrtava najvise kroz sam način kreiranja i slaganja zvukova i kompozicija.
https://cyancurtis.bandcamp.com/
__________________________________________________
Svira muziku za film:
Jean Daniel Pollet – Bassae (GR, 1964, 9′)
Poseta hramu Apolona u Grčkoj, snimana u dokumentarističkom stilu u izmaglici, filmski natopljenoj nostalgijom i melanholijom.
___________________________________________________
3. 8 NKTN
8_NKTN je (jednokratni) eksperimentalni projekat Nemanje Trećakovića, koji se bavi dizajnom grafike, zvuka i programiranjem i njegovog dugogodišnjeg prijatelja Milana Ratkovića.
Po prvi put će zajedno zamuzicirati u njihovoj viziji post-apokaliptičnog italo diska. za klasik italijanskog avangardnog filma reditelja Franka Brokana.
__________________________________________________
Sviraju muziku za film:
Franco Brocani – SIgnali sa planete koja odumire (ITA, 1972, 12′)
Kratki SF film, koji je smešten u blisku budućnost. u kojoj dolazi do fizičke i moralne degeneracije, a u kojoj planeta i njen živalj gube obrise stvarnosti i postaju senke, deformiteti, mrtvi. Struktura filma podseća na “La Jetee” Chrisa Markera sa fotografijama koje se nižu, od kojih su neke delo fotografa Mikelanđela Đulijanija.
___________________________________________________
4. Old Soviet Dogs
Old Soviet Dogs Orchestra je redovan bend koji nastupa na događaju koji organizuje filmska laboratorija Kino Pleme a muzika koju izvode nikad nije ista, te varira u zavisnosti od ciklusa i senzibiliteta događaja, od kompjuterske muzike i ambijentalne elektroakustike do “slobodnog“ folka i buke.
___________________________________________________
David Gladwell – Untitled Film (UK, 1964, 9′)
Rekvijem za selo, ispričan kroz usporene pokrete i teksture, oneobičavajući pastoralnu rutinu i banalnost tame.